Stomatološka
Protetika
Stomatološka protetika (protetika zuba) je grana dentalne medicine koja omogućava nadoknadu izgubljenih zuba i mekanih dijelova usne šupljine potpunim (totalnim) ili djelimičnim (parcijalnim) protezama, zubnim mostom, solo krunicama i implantatima.
Kada je riječ o fiksnoj protetici, preporučujemo izradu i korištenje bezmetalnih keramičkih materijala, prvenstveno staklokeramike koja u potpunosti imitira prirodni zub koji nedostaje.
Krunice i mostovi
Krunice (navlake za zube) i mostovi za zube su individualne protetske nadoknade koje služe za estetsku i funkcijsku rekonstrukciju. Nedostatak zuba može dovesti do patoloških promjena u zagrizaju, pomicanju ili naginjanju zuba, oštećenju viličnog zgloba, razvoju parodontalnih bolesti i nastanka novih karijesa.
Gore pomenute protetske nadoknade koriste se kada su prirodni zubi izrazito jako oštećeni i/ili estetski neprihvatljivi. Mogu se postavljati na prirodne brušene zube ili na ugrađene zubne implantate kako bi njima zatvorili otvor koji je nastao u zubnom nizu uslijed gubitka prirodne krune zuba. Ukoliko se stavljaju na prirodne zube onda je potrebno prethodno brušenje istih.
Cirkon keramičke krunice - Cirkonske navlake
Cirkonske navlake se smatraju vrhuncem u modernoj stomatologiji pa tako u zadnjih nekoliko godina postaju standard kod visoko estetski restorativnih radova te radova u frontalnom dijelu vilice. Najbolje rezultate daju kada se kruna postavlja na prirodni brušeni zub.
Cirkon je najnoviji visokokvalitetan materijal koji se koristi za izradu krunica i mostova.
Cirkonske navlake ili bezmetalne krunice i mostovi odlikuju se biokompatibilnošću i preciznošću, a paralelno se zadržava prirodna estetika zuba.
Kako se bezmetalne krunice izrađuju vrlo precizno, olakšano je čišćenje, a smanjena je i iritacija desni.
Samim tim da u konstrukciji krunice ne postoji metal tako je nemoguće pojavljivanje tzv. ‘crnog ruba’ zbog povlačenja desni.
Metalokeramičke krunice i mostovi
Metalokeramičke krunice su krune kojima je baza napravljena od metala, a spoljni vidljivi sloj od keramike ili porcelana.
Metalokeramika – baza krunice napravljena je od legure metala (hrom, kobalt i nikl) i u potpunosti je prekrivena keramikom tako da metal neće biti vidljiv.
Naglasićemo da spadaju u fiksne nadoknade i koriste se ili onda kada nedostaje zub ili kada su na njemu oštećenja takva da se ne mogu na drugi način sanirati. U slučaju da u vilici fali više zuba koji su u nizu, dobro rješenje za taj problem je metalokeramički most.
Glavna prednost ovog materijala u odnosu na druge je u njegovoj pristupačnoj cijeni.
Najbolje totalne zubne proteze
U slučajevima kada iz različitih razloga nije moguće ugraditi fiksne protetske nadoknade, mobilna protetika nudi adekvatno rješenje.
Mobilni protetski rad je svaki onaj rad koji pacijent može samostalno izvaditi iz usta.
Mobilne proteze mogu biti potpune (totalne) proteze ili djelimične (parcijalne) proteze. Potpune proteze mogu se usidriti na impalantate.
Prednost mobilnih protetskih radova je svakako njihova pristupačna cijena i jednostavnost izrade.
Bezmetalne krunice vraćaju samopouzdanje i čuvaju zdravlje
- Bezmetalne krunice ili cirkonske navlake najčešće su izrađene od cirkonijuma koji je veoma otporan i dugotrajan, mliječno bijele boje je i ni na kakav način ne škodi organizmu.
- Ova vrsta navlake za zube ne izaziva alergije.
- Tokom postavljanja cirkonske navlake, zubi se takođe moraju predhodno pripremiti tj. brusiti
- Ova vrsta navlake za zube može se postavljati kod svih pacijenata, ali uz neophodne pažljive preglede i konsultacije sa specijalistom stomatološke protetike.
Metalokeramičke krunice - najčešći i najpristupačniji izbor mnogih pacijenata
Ukoliko Vas brine koliko je metal od kog se prave ove navlake za zube kvalitetan i da li su moguće neke neželjene reakcije, pažljivo čitajte naredne rečenice. U stomatološkoj ordinaciji A–Dent koristimo najkvalitetnije materijale, pa su i metalokeramičke krunice takve.
Zubne proteze su brzo i jefitno rješenje za osmijeh
Odmah ćemo naglasiti da postoje mobilne i fiskne nadoknade za izgubljene zube i da u prvu kategoriju spadaju zubne proteze. Ova vrsta nadoknada se jednostavno skida, a u zavisnosti od toga da li rješava problem totalne bezubosti ili samo popunjava veću prazninu u vilici, razlikuje se totalna proteza od parcijalne proteze.
Totalna proteza se koristi onda kada zbog nekog od gore navedenih razloga u ustima više ne postoji ni jedan zub. Gornja proteza je dosta stabilnija u odnosu na donju, jer je moguće da nastane vakum koji obezbjeđuje bolje prijanjanje i stabilnost. Ipak, na ovakav vid zubne nadoknade se treba naviknuti, jer u početku većini pacijenata nije prijatno da je nose, pa mogu imatu osjećaje mučnine i žuljanja.
Najbolje totalne zubne proteze najčešće se prave od akrilata koji je u stomatologiji u upotrebi dugi niz godina. Ovaj materijal predstavlja jednu vrstu plastike koja dobro oponaša oblik i boju prirodnih zuba.